Description
Maximize apparel tagging with Hana’s TX5030 UHF RFID inlays: A next-gen apparel tag with superior read sensitivity, proven by ARC accreditation.
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 49 x 30 mm (1.93" x 1.18") |
| Web Width | 53.5 mm (2.11") |
| IC | NXP UCODE 8 |
| Delivery format | Dry Inlay |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | - |
| ARC categories | - |
| Features | - |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 34.925 |
| Inlays Per Roll | 35000 |
| Related product(s) | - |