Description
Boost retail elegance with Hana’s TX2720 inlays: Precision tracking for jewelry, cosmetics and many other retail/apparel applications. Experience unparalleled quality and performance in a tiny form!
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 26.98 x 19.95 mm (1.06" x 0.79") |
| Web Width | 43 mm (1.69") |
| IC | NXP UCODE 8 |
| Delivery format | Dry Inlay |
| Alternative delivery format(s) |
Dry Inlay, Wide Web Wet Clear |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | - |
| ARC categories | - |
| Features | - |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 25.4 |
| Inlays Per Roll | 13000 |
| Related product(s) |
TX2720AU8-WW TX2720AU8-WC |