BRAVA EU M830 – TX4216A57M830
Ideally suited for a wide variety of RFID tagging applications
Description
Datasheet download
Order Samples
Technical information
RFID Technical Specifications
Antenna Size 42 x 16 mm (1.65" x 0.63")
Web Width 57 mm (2.24")
IC Impinj M830
Delivery format Dry Inlay, Wide Web
Alternative delivery format(s) Wet Clear
Paper face
Dry Inlay
User memory n/a
EPC memories 128-bit
TID memories 96-bit
ARC ARC Certified
ARC categories Spec F
Spec I
Spec L
Spec O
Spec Q
Spec W5
Spec W6
Features AutoTune V3 adaptive RF tuning
Protected Mode tag data protection
Supports Gen2X
Frequency bands UHF 860 - 960 MHz