BRAVA EU M730 β TX4216FM730
Ideally suited for a wide variety of RFID tagging applications
Description
Hana’s TX4216 inlays: Your small size solution for diverse RFID tagging in supply chain, inventory, apparel, and healthcare. Enhance efficiency!
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 42 x 16 mm (1.65" x 0.63") |
| Web Width | 50 mm (1.97") |
| IC | Impinj M730 |
| Delivery format | Dry Inlay |
| Alternative delivery format(s) | Dry Inlay, Wide Web |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | ARC Certified |
| ARC categories | Spec F Spec I Spec L Spec Q Spec W5 Spec W6 |
| Features | Brand Identifier Memory Safeguard Pre-serialized 96-bit EPC Untraceable |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards | EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 22.225 |
| Inlays Per Roll | 35000 |
| Related product(s) | BRAVA EU M730 β TX4216GM730 |