Description
Hana Brava: At just 42×16 mm, this ultra-compact inlay is now officially ARC-certified for Specs R, O, Y2, F, Q, W5, and W6. This makes it the smallest inlay currently qualified under Spec R, one of the most stringent item-level tagging specifications in the RFID industry.
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 42 x 16 mm (1.65" x 0.63") |
| Web Width | 57 mm (2.24") |
| IC | Impinj M830 |
| Delivery format | Dry Inlay, Wide Web |
| Alternative delivery format(s) | Dry Inlay |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | ARC Certified |
| ARC categories | Spec F Spec O Spec Q Spec R Spec W5 Spec W6 Spec Y2 |
| Features | AutoTune V3 adaptive RF tuning Protected Mode tag data protection Supports Gen2X |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards | EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 22.225 |
| Inlays Per Roll | 35000 |
| Related product(s) | BRAVA M830 – TX4216HM830 |