VALOR M830 – TX4420GM830
Compact, robust and high performing suited for a wide variety of RFID tagging applications
Description
Hana’s TX4420 inlays with Impinj M800-series chip are designed as a compact, robust and high performing. Ideal for apparel and retail applications tagging projects.
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna size | 44 x 20 mm (1.73" x 0.79") |
| Web width | 59 mm (2.32") |
| IC | Impinj M830 |
| Delivery format | Dry Inlay, Wide Web |
| Alternative delivery format(s) |
Dry Inlay, Multi-lane 3 AC Dry Inlay, Multi-lane 2 AC Dry Inlay Paper face Dry Inlay, Multi-lane 6 AC |
| User memory | - |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | ARC Certified |
| ARC categories |
Spec F Spec I Spec L Spec O Spec Q Spec R Spec W5 Spec W6 Spec Y2 |
| Features |
AutoTune V3 adaptive RF tuning Protected Mode tag data protection Supports Gen2X |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web pitch | 25.4 |
| Inlays per roll | 50000 |
| Related product(s) |
VALOR M830 - TX4420LM830 VALOR M830 - TX4420MM830 VALOR M830 - TX4420FM830 VALOR M830 - TX4420CM830-WW VALOR M830 - TX4420KM830 |