Description
Maximize apparel tagging with Hana’s slim-sized TX5015 UHF RFID inlays: A next-gen apparel tag with superior read sensitivity, proven by ARC accreditation.
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 50 x 14.5 mm (1.97" x 0.57") |
| Web Width | 53.5 mm (2.11") |
| IC | Impinj M830 |
| Delivery format | Dry Inlay |
| Alternative delivery format(s) | Dry Inlay, Wide Web |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | ARC Certified |
| ARC categories |
Spec F Spec I Spec L Spec O Spec Q Spec R Spec W5 Spec W6 Spec Y2 |
| Features |
AutoTune V3 adaptive RF tuning Protected Mode tag data protection Supports Gen2X |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 22.225 |
| Inlays Per Roll | 35000 |
| Related product(s) | GHOST M830 - TX5015DM830 |