Description
Maximize apparel tagging with Hana’s TX5030 UHF RFID inlays: A next-gen apparel tag with superior read sensitivity, proven by ARC accreditation.
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 49 x 30 mm (1.93" x 1.18") |
| Web Width | 64 mm (2.52") |
| IC | Impinj R6P |
| Delivery format | Dry Inlay, Wide Web |
| Alternative delivery format(s) | Paper face Dry Inlay |
| User memory | 128/96-bit |
| EPC memories | 32/64-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | ARC Certified |
| ARC categories |
Spec F Spec I Spec L Spec O Spec Q |
| Features |
AutoTune V3 adaptive RF tuning Protected Mode tag data protection |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 34.925 |
| Inlays Per Roll | 35000 |
| Related product(s) | MODAL R6P - TX5030BR6P-WW MODAL R6P - TX5030DR6P |