Description
Improved tire tagging with Hana’s TX8040 inlays: Dedicated RFID tags for automotive tire tagging and on other high dielectric materials.
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 83 x 43 mm (3.27" x 1.69") |
| Web Width | 89 mm (3.5") |
| IC | NXP UCODE 8 |
| Delivery format | Paper face |
| Alternative delivery format(s) | Dry Inlay |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | - |
| ARC categories | - |
| Features | - |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 47.625 |
| Inlays Per Roll | 6000 |
| Related product(s) | TX8040AU8 |