Description
Boost retail elegance with Hana’s TX2720 inlays: Precision tracking for jewelry, cosmetics and many other retail/apparel applications. Experience unparalleled quality and performance in a tiny form!
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 29.95 x 22.95 mm (1.18" x 0.9") |
| Web Width | 34.925 mm (1.38") |
| IC | NXP UCODE 8 |
| Delivery format |
Dry Inlay, Wide Web Wet Clear |
| Alternative delivery format(s) |
Dry Inlay Wet Clear |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | - |
| ARC categories | - |
| Features | - |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 25.4 |
| Inlays Per Roll | 12000 |
| Related product(s) |
TX2720A43U8 TX2720AU8-WC |