Description
Improved tire tagging with Hana’s TX8040 inlays: Dedicated RFID tags for automotive tire tagging and on other high dielectric materials.
Datasheet download
Order Samples
Technical information
| Antenna Size | 80 x 40 mm (3.15" x 1.57") |
| Web Width | 92.5 mm (3.64") |
| IC | NXP UCODE 8 |
| Delivery format | Dry Inlay |
| Alternative delivery format(s) | Paper face |
| User memory | n/a |
| EPC memories | 128-bit |
| TID memories | 96-bit |
| ARC | - |
| ARC categories | - |
| Features | - |
| Frequency bands | UHF 860 - 960 MHz |
| International standards |
EPC Global Gen2v2 ISO/IEC 18000-63 |
| Web Pitch | 47.625 |
| Inlays Per Roll | 10000 |
| Related product(s) | TX8040AU8-WW |